W NIEDZIELĘ (porządek wakacyjny)
Godz.: 8.30, 10.00, 11:30

po Mszy św. do 18:30

31 lipca 2020

76. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

PRZESŁANIE BISKUPA POLOWEGO WOJSKA POLSKIEGO JÓZEFA GUZDKA Z OKAZJI 76. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Jutro obchodzić 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, która przypomni nam bohaterską postawę powstańców oraz ofiarną pomoc i wsparcie mieszkańców Stolicy.

Głównym motywem podjęcia walki było dążenie do odzyskania niepodległości i wzięcie w swoje ręce odpowiedzialności za przyszłość narodu i państwa polskiego. 63 dni walki stały się powodem zdumienia dla wszystkich państw naszego kontynentu i głośnym krzykiem o wolność i niezależność, jaki rozległ się w okupowanej Europie.

Wspominając tamten zryw sprzed 76 lat, oddajmy hołd wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego, a także mieszkańcom stolicy, którzy wspierali żołnierzy walczących o godność, dobro i sprawiedliwość.

Pragnę zachęcić wszystkich do modlitwy w intencji poległych i zmarłych Powstańców Warszawskich oraz mieszkańców Warszawy. W katedrze polowej 31 sierpnia br., o godz. 18.00 odprawię Mszę św., w rygorze obowiązujących zasad sanitarnych. Na stronie internetowej Ordynariatu Polowego będzie przeprowadzona transmisja on line. Zapraszam do łączności duchowej oraz indywidualnej i rodzinnej modlitwy.

Księży kapelanów zobowiązuję, aby 1 sierpnia, o godz. 17.00 – w godzinę „W” – odezwały się dzwony kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju. Niech ich głos będzie wezwaniem do modlitwy, refleksji oraz wołaniem o wzajemny szacunek. W modlitwie powszechnej podczas Mszy św. polecam dodanie wezwania za żyjących, a także za poległych i zmarłych Powstańców Warszawskich.

Wspominając minione wydarzenia, przypominajmy sobie i innym, że nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynem mamy dawać świadectwo umiłowania Ojczyzny.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączą się w upamiętnienie Powstania Warszawskiego udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

bp Józef Guzdek

Biskup Polowy Wojska Polskiego

Warszawa, 26 lipca 2020 roku

W sobotę 1 sierpnia odbędzie się wiele różnorodnych wydarzeń. Na wszystkie serdecznie zapraszamy.

Przede wszystkim o godzinie 17.00 warto zatrzymać się i oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Jak co roku miejskie uroczystości upamiętniające wybuch powstania odbędą się przy pomniku na bulwarze Szarych Szeregów w Żaganiu. W programie: apel pamięci, koncert pieśni powstańczych oraz wystawa odznaczeń.

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego harcerze Trzeciej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Azymut” w Żaganiu organizują Dzień Pamięci, który odbędzie się na placu gen. Maczka w godzinach od 10.00 do 16.00. W programie: kalendarium Powstania Warszawskiego z żywym słowem, piosenki tamtych lat, pierwsza pomoc powstańcza oraz inne atrakcje.

Nowe witraże w naszym kościele

16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej