W NIEDZIELĘ

15:00 do 16:30 i po Mszy św. do 18:30

8 marca 2018

Dzień Kobiet w kościele garnizonowym

Wszyscy go obchodzą, lecz nie każdy wie skąd się wziął więc może na początku trochę historii. Po raz pierwszy Dzień Kobiet, bo o nim mowa, obchodzono w kraju słynącym z kapitalizmu,  w Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły obchodzić swoje święto w 1909 roku, później ten zwyczaj przyszedł do Europy, początkowo do Austrii i Danii, później do Niemiec i Szwajcarii. W Polsce Dzień kobiet został zauważony dopiero po II wojnie, ponieważ pasowało do socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy były życzenia i prezenty – rajstopy, mydełko albo kawa  i obowiązkowo symboliczny tulipan, którego odbiór każda pracownica musiała pokwitować.

W starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia, święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością możemy uznać jako pierwowzór dnia kobiet. W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w dniu 20 lutego 1909 roku. Początek tego święta sięga 1857 roku, kiedy w Nowym Yorku kobiety w fabryce bawełny zorganizowały strajk i domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywali mężczyźni.

Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 r. W Europie – Austrii, Danii, Niemiec i Szwajcarii po raz pierwszy dzień kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku, organizując w tym dniu demonstracje i zebrania. 8 marca 1913 roku zastrajkowały kobiety w Rosji wbrew zakazowi policji, później w dniu 8 marca 1917 roku w Sankt Petersburgu rozpoczęły się masowe strajki kobiet.

Dzień Kobiet – 8 marca świętowany jest w imię uczczenia ofiar krwawo stłumionego strajku robotnic. Kolejna interpretacja powstania 8 marca – dzień ten łączy się z walką angielskich sufrażystek o prawa polityczne. Jednym z istotnych punktów kampanii sufrażystek był dzień,  w którym jeden z posłów uległ namowom działaczek kobiecych i zdecydował się przedstawić w parlamencie angielskim wniosek o przyznanie kobietom praw wyborczych.

W Polsce obchody Święta Kobiet zniknęły w 1993 roku, gdy zniosła je premier Hanna Suchocka. Dziś Dzień Kobiet ósmego marca świętują najchętniej przedszkolaki, przygotowując dla swoich wychowawczyń i Mam pierwsze laurki. Z sympatią Dzień Kobiet odbierają młode dziewczęta, przepraszam, kobiety – do lat 25, które w przeprowadzonych badaniach aż w 90% były “za kwiatkiem dla Ewy”. Nieco starsze panie odnoszą się do tego święta nieco bardziej sceptycznie, akceptując Dzień Kobiet w 46%.

Do tej historii i statystyk można dopisać nową datę 8 marca 2018 roku kiedy to swoje święto miały wszystkie Niewiasty, które były obecne na Eucharystii o godz. 17:00 w kościele garnizonowym w Żaganiu. Nie zrobiłem tego dla poklasku, a jedynie z potrzeby chwili jako podziękowanie za Ich modlitwę, życzliwość pomoc i wsparcie. Po skończonej Eucharystii złożyłem wszystkim zebranym Niewiastom życzenia w imieniu swoim i księdza Marcina, po których przy wtórze piosenki Andrzeja Zauchy „Baby, ach te Baby” wręczyłem mały słodki prezent.

Zapraszam do obejrzenia galerii.

Msza św. z okazji święta 11. LDKPanc

Imieniny ks. proboszcza